↑ Return to Program

Monday, August 22th

Workshops and tutorials program

MONDAY
Amphitheater
1
Amphitheater
2
Amphitheater
3
Room
210
Room
201
Room
017
Morning REPPAR PELGA IWMSE

Tutorial
Tuning for Data Parallelism

Afternoon Euro-EduPAR REPPAR COLOC Open Workshop Meeting IWMSE Tutorial
Fault-tolerant HPC
Tutorial
Grid’5000

Tutorials details:

Euro-EduPAR Workshop (Amphitheater 1) (workshop web site)

Monday
Afternoon
14:10 – 14:20 Opening remarks A.-L. Rosenberg, Northeastern University

14:20-16:00 – Session 1

  • 14:20 – 15:10 – Keynote presentation, Arnaud Legrand (CNRS), University of Grenoble, Martin Quinson (ENS Rennes)
  • 15:10 – 15:35 – Lattice Boltzmann Flow Simulation on Android Devices for Interactive Mobile-Based Learning, Philipp Neumann and Michael Zellnern (Technical University of Munich)
  • 15:35 – 16:00 – Using Everest Platform for Teaching Parallel and Distributed Computing, Oleg Sukhoroslov (Institute for Information Transmission Problems)

16:00 – 16:30 Coffee break

16:30-18:00 – Session 2

  • 16:30 – 16:55 – Experiences with Teaching a Second Year Distributed Computing Course, Rizos Sakellariou (University of Manchester)
  • 17:00 – 18:00 – Panel: Parallel and Distributed Computing Teaching in Europe, Necessities and Perspectives, Panelists: Arnold L. Rosenberg (Northeastern University, Boston), Carlos Barrios Hernandez (Universidad Industrial de Santander), Christos Kaklamanis (CTI “Diophantus” and University of Patras), Frederic Vivien (INRIA)

REPPAR Workshop (Amphitheater 2) (workshop web site)

Monday
Morning
9:00 – 9:15 – Workshop Introduction

9h15- 10h30 – Session 1 chair: TBA

  • 9:15 – 10:00 – Tutorial: Reproducibility of Computational Experiments: How prova! Can Help?, Danilo Guerrera (presenter), Antonio Maffia, Helmar Burkhart, and Florina Ciorba, University of Basel, Switzerland
  • 10:00 – 10:30 – Verification of Simulation via Reproducibility, Franziska Hoffeins, Florina M. Ciorba, Ioana Banicescu, and Wolfgang E. Nagel (Contributed Talk)

10:30 – 11:00 – Coffee break

11:00 – 11:45 – Keynote: Reproducible research in image processing: the case of IPOL, Enric Meinhardt-Llopis, ENS Cachan

11:45 – 12:15 – Paper session 1 – Session chair: TBA

  • 11:45 – 12:15 – The Information Needed for Reproducing Shared Memory Experiments, Vincent Gramoli

12:30 – 14:00 – Lunch Break

Monday
Afternoon
14:00 – 15:00 – Paper session 2 – Session chair: TBA

  • 14:00-14:30 – Computation-Aware Dynamic Frequency Scaling: Parsimonious Evaluation of the Time-Energy Trade-off Using Design of Experiments, Luís Felipe Millani and Lucas Mello Schnorr
  • 14:30-15:00 – Reproducible, Accurately Rounded and Efficient BLAS, Chemseddine Chohra, Philippe Langlois and David Parello

15:00 – 15:15 – Discussion and Workshop Closing

PELGA Workshop (Amphitheater 3) (workshop web site)

Monday
Morning
9:00-10:30 – Session 1

  • 9:00-9:50 – Invited talk : to be confirmed
  • 9:50-10:10 – Synthetic Graph Generation for Systematic Exploration of Graph Structural Properties , Merijn Verstraaten, Ana Lucia Varbanescu and Cees De Laat
  • 10:10-10:30 – Towards the Next Generation of Large-Scale Network Archives, Stijn Heldens, Ana Lucia Varbanescu, Wing Lung Ngai, Tim Hegeman and Alexandru Iosup

10:30-11:00 – Coffee break

11:00-12:30 – Session 2

    • 11:00-11:30 – Investigations on path indexing for graph databases, Jonathan Sumrall, George H. L. Fletcher, Alexandra Poulovassilis, Johan Svensson, Magnus Vejlstrup, Chris Vest and Jim Webber
    • 11:30-12:00 – Improving Performance of Distributed Graph Traversals via Application-Aware Plug-in Work Scheduler , Jesun Firoz, Marcin Zalewski, Martina Barnas and Andrew Lumsdaine
    • 12:00-12:30 – Parametric Multi-Step Scheme for GPU-Accelerated Graph Decomposition into Strongly Connected Components, Stefano Aldegheri, Jiři Barnat, Nicola Bombieri, Federico Busato and Milan Češka

12:30 – 14:00 – Lunch Break

IWMSE Workshop (Room 210) (workshop web site)

Morning 09.00-10.00 – Keynote: Massive Parallelism in C++, Michael Wong (ISOCPP.org Director/VP, Codeplay VP of R&D)10.00-11.00 Coffee break

11.00-12:30 Session 1

  • 11:00-11:30 – A Context-aware Primitive for Nested Recursive Parallelism, Herbert Jordan, Peter Thoman, Peter Zangerl, Thomas Heller and Thomas Fahringer
  • 11:30-12:00 – Achieving High Parallel Efficiency on Modern Processors for X-ray Scattering Data Analysis , Abhinav Sarje, Sherry Li and Nicholas Wright
  • 12:00-12:30 – Exploiting a Parametrized Task Graph model for the parallelization of a sparse direct multifrontal solver , Emmanuel Agullo, George Bosilca, Alfredo Buttari, Abdou Guermouche and Florent Lopez

12:30-14:00 Lunch break

Afternoon 14:00-15:00 Session 2

  • 14:00-14:30 – Parallel String Matching , Philip Pfaffe, Martin Tillmann, Sarah Lutteropp, Bernhard Scheirle and Kevin Zerr
  • 14:30-15h – Accelerating Computational Finance Simulations with OpenCL , Michail Papadimitriou, Joris Cramwinckel and Ana Lucia Varbanescu

COLOC Open Workshop Meeting (Amphitheater 3) (workshop web site)

Monday
Afternoon
14h00-14h15 – Welcome and introduction, Emmanuel Jeannot

14h15-16h00 – Session 1

  • 14h15-14h30 – Short presentation of the COLOC project, François Verbeck
  • 14h30-15h00 – Modeling and managing locality: the NETLOC/HWLOC tool, Brice Goglin
  • 15h00-15h30 – Process placement and mesh partitioning with SCOTCH and Pampa, Cédric Lachat
  • 15h30-16h00 – Performance analysis and optimizing your application at node level with MAQAO, Emmanuel Oseret

16:00 – 16:30 Coffee break

16h30-17h30 – Session 2

  • 16h30-17h00 – Improving resources allocation to reduce data movement overhead in applications with SLURM, Yiannis Georgiou
  • 17h00-17h30 – Open Q/A session to get feedback

Permanent link to this article: https://europar2016.inria.fr/program/day1/